15 Şubat 2016 Pazartesi

12-ÇANAKKALE CEHENNEMİ-PIERRE MIQUEL


Çeviri:Nuriye YİĞİTLER
380 SayfaYarım kalan kitaplarımdan biri daha.

Ne zaman başladığımı bile hatırlamıyorum.

Yine okurken -benimle  alakalı olması yüksek- kopukluklar yaşadığım kitaplardan.

Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere ; bir Çanakkale romanı.

Savaşı bir de karşı tarafın gözüyle okumak isteyenler için bilhassa iyi bir kitap.Nette aradığımda okumuş -en azından bunu okuduğunu nette paylaşmış - 1 kişi dışında hiç yorum bulamadım .

Oysa bir dönem bu kitap oldukça fazla kişiye hediye edilmişti, basım hatası -özellikle n yerine sürekli m harfi görmek- fazlaca olsa da.

Belki de aslında çok kitap okuyan ama tarihi kitaplar okumayı sevmeyen bir milletizdir , kim bilir!

Her ne kadar konu ilgi çekici -benim açımdan- ve tarihi kitaplar okumayı seven biri olsam da kitap beni alıp götüremedi .

Oysa
içindeki gerçek kişiler ve gerçek savaş özellikle yabancı gözle Çanakkale Savaşı'nı görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken kitaplardan biri haline getiriyor kitabı.

Özellikle neden savaşa katıldığını , savaşta ne yapacağını bilmeyen 20 yaşındaki çocukların ağzından anlatılınca , savaş kavramı bir kere daha gözümde anlamsızlaşıyor.

Kitap bittiğinde ;
 birilerinin  para hırsı yüzünden, inanç kisvesi giydirilerek ya da 
etnik köken bahanesi uydurularak , artık olmayan vicdanınızı neyle susturuyorsanız , hiçbirine inanmıyoruz.

Ve 
tek dileğim var ; aramızda en masum olanlar çocuklar , artık ecelsiz çocuk ölümü istemiyoruz .12 yorum:

 1. Ben de bu kitabı yarım bırakmıştım :( haala da içimde okuma isteği yok ne yazık ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dreamella_

   evet bırakınca tekrar başlamak çok zor oluyor , 6 aydır yarım bırakmaya başlamıştım kitapları oysa yarım bırakamam derdim eskiden , şimdi yeniden toparlıyorum son 2 kitabım ve bir daha yarım bırakmayacağım çünkü kaldıkça kalıyor...

   Sil
 2. Aslında olayları birde diğer tarafın bakış açısıyla görmek ufku açıcı olabilir. Ama anlatım dilini beğenmediğiniz hissine kapıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah ÖZER,

   evet farklı gözden okumak benim de hoşuma giderdi lakin anlatım dili midir yoksa başka etkenler mi bilmiyorum çok sevdim diyemiyorum ...

   Sil
 3. Tarihi kitapları sevmememe rağmen içimde müthiş bir istek oluştu bu kitaba karşı çünkü evet Çanakkale Savaşı bizim için çok önemli, çok da büyük başarı kazanmışız ama karşı taraftan birinin hislerini, düşüncelerini bilmek isterdim bu yüzden önemli bir kitap bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilhan Ucer,

   Aslında eğer kitap roman olmasaydı gerçekten çok daha güzel olabilirdi.Roman olması ve ne yazık ki savaştan çok savaşa geliş sürecinin anlatılması beni çok ta memnun ayırmadı kitaptan.

   Sil
 4. bazen bazı kitaplar hiç gitmiyor.. araya çok uzun zaman girince ben unutuyorum başa dönüyorum ama:/ o biraz sinir bozucu oluyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap sevinci,

   başa dönmeden okunamıyor bazıları , bazılarınıysa hemen hatırlıyorum , o dönemle alakalı diyorum tutuk okumalarıma fakat bu sonradan da gitmeyenlerden biri oldu :(

   Sil
 5. Yarımlar yavaş yavaş bitiyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt Salıncak ,
   oldu da bitti maşallah :D

   Sil
 6. 31.12.2012 yazına yorum yaptım kuuu :)

  YanıtlaSil