29 Kasım 2011 Salı


BİR ÇİFT AYAKKABI
-
SUNAY AKIN

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kasım 2011- 1. Basım


Sunay Akın okumayı, O'nun verdiği bilgileri , üslubunu, çok beğenirim.Sanki kitabı okumuyorum da karşımda Sunay Akın, O anlatıyor , ben dinliyorum .

Bu kitabında özne; ayakkabılar olmuş.Ayakkabılar , ayakkabıcılar, ve bir dolu bilgi beynimin içinde dans ediyor.

Beni en çok etkileyen en son yazısı oldu.Isınmak için ayakkabılarını yakan ama kitaplarına el sürmeden donarak  ölen şairin yaşamının öyküsü.

ARKA KAPAK
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti... Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder