31 Mart 2018 Cumartesi

MIM : BLOG YAZARLARINI TANIMA / DİRENİŞ HAKKINDA UZUN BİR YAZI

MIM : BLOG YAZARLARINI TANIMA


Sevgili İZEL mimlemiş beni , kendisine teşekkür ediyorum blogu için bir tık...

Bu ve benzeri çok mim yaptım ama bir fazla olsun ne olacak değil mi , bir de hazırladığım bir taslak yazı vardı onu da mimin altına ekliyorum . Bloggerlar ile ilgili benim de bazı fikirlerim var , katıldığınız ya da katılmadığınız konularda fikirlerinizi duymaktan mutlu olacağım .


1-Nerelisin ?

Kırklareli-Kofçaz , evet hiç duymadığınız bir yerlerde olabilir.Zira kendisi Türkiye'nin en küçük 2. ilçesi,
 belki de 1. kim bilir ?

2-Burcunuz ?

Rivayete göre Balık , fakat sulu gözlülüğü hariç hiçbir özelliğini taşımıyorum :D Ya da bana genel olarak söylenen bu.

3-Bloglarda en çok ilgini çeken şey nedir ?

En çok ilgimi çeken yorumlarıma verilen cevaplar :D

4-En sevdiğin mevsim ?

Sonbahar-Kış , donuyorum ama çok seviyorum be :D


5-Yabancı dil biliyor musun ?

Az denecek kadar İngilizce , hiç denecek kadar Bulgarca :((


6-Boş zamanlarını  nasıl değerlendiriyorsun ?

Boş zamanım yok :D Genel olarak zamanımı verdiğim şeyler, kitaplar , blogumdan da belli olmadığı üzere :F

7-En son hangi kitabı okudun ?

Bu soru kadar karmaşık bir soru yok bana yöneltilebilecek . Zira en son bitirdiğim kitap Kime Dokunduğuna Dikkat Et, en son bloguma girdiğim kitaplar da Epub'da okuduklarım fakat aralarında biraz süre var itirafını da buradan yapmak zorundayım :D

8-Hayatında pişman olduğun bir şeyi anlatır mısın ?

Pişmanlık yok , ne gelirse eyvallah :D

9-Tuttuğun takım var mı ?

Gençken Galatasaray , evlendim Fener Bahçe , artık futbol izlemiyorum eskiden tam bir taraftardım ama sanırım artık çok ta anlamlı gelmiyor bana futbol :D


10-Çantanda eksik etmediğin şeylerden bazılarını yazar mısın ?

Kitap, cüzdan , şemsiye , alışveriş için bez çanta :D


11-En sevdiğin içecek ?

Çay / Kahve fark etmez , yaz da olur kış ta :D


        12-Son olarak blogunuzdan hiç para kazandınız mı ?

Hayır , teklif geldi fakat bana işin içine para girince realite kaybolacak gibi geliyor , niyeyse :)

Kuralım belli ilk 3 yorumu yapacak arkadaş bu mimi cevaplamalı :D

Şimdi de şuraya geçenlerde taslağa aldığım ama yayınlamadığım blog görüşlerimi ekleyeyim , bu yazıma eklemek istediğiniz bir şey olursa lütfen çekinmeyin, birlikte direnelim.


Pek çoğunuzun malumu olduğu üzere blog alemindeki durgunluğa dur demeye karar verdik. Büşra kardeşim bir taş attı, deep hafif çalkaladı , bakalım dalgaları nerelere ulaşacak . Kendisi bilhassa kitap blogları için başlatmıştı direnişi ben bir tık üste çıkıyorum , bu platformda yazan herkesi davet ediyorum bu direnişe.

Öncelikle aktif olarak kullandığımız bloggerlarımızın sesi olalım istiyorum , sonra o ses çığlığa dönüşebilse keşke diyorum.

Son zamanlarda yaşanan durgunluk sıyrılsın üzerimizden , yorumlarla coşsun bloglarımız istiyorum.

Takipleşelim istiyorum çünkü herkes için değil ama yeni başlayanlar için çok önemli takipçi sayısı , sonrasında hala yazmaya devam edenler bu kadar büyütmemeyi öğreniyoruz o sayıyı gözümüzde ama yeni yazmaya başlamış bir blogger için bir adım oluyor o sayı , zannediyor ki o sayı kadar okunuyor ...

Oysa öyle olmuyor ne yazık ki ....

Sosyal medyanın pek çok platformunu aktif kullandım yıllarca , facebookta da instagramda da vardım , ne ki bloggerdaki samimiyeti hiçbirinde bulamadım.

Bloglarını yeni açanlar ya da yıllardır bu platformda yazanlar için de naçizane bir iki öneri getirmek istiyorum , sizin de aklınıza gelen keşke söyleyebilseydim dediğiniz şeyler varsa ekleyin lütfen.

Birincisi şu anki takipçi sistemimiz bir miktar değişti , eskiden takipçinin profil resmine tıklayınca blog adresini bulabiliyorduk , şimdi sadece yorum yaparsa bulabiliyoruz kendisini , o sebepten ilk ricam lütfen takibe aldığınız bloggera hiçbir şey olmasa da bir "selam" yazın.

Bir sonraki ricam takibe almak istemediğiniz bloga takipçi olmayın , bakın inceleyin ve takip etmek istediğinize karar verdiğinizde ekle sekmesine tıklayın , çünkü gidişiniz üzüyor bizleri.

Empati yapmaktan asla vazgeçmeyin , sempati beslemiyorsanız yazılan konuya bunu açıkça yazın ama kişisel hakaret etmek edene bir şey kazandırmıyor , edilene kaybettirmediği gibi.

Yazılan yorumlara cevap verelim , hepsine tek tek yazalım , kendimi bu konuda eleştiriyorum çünkü aynı gün içinde yorum yazamıyorum çoğu zaman çünkü o bloggera iade-i ziyaret yapmak istiyorum ve cevap verdiğimde unutabiliyorum , bekletmelerim ondan sebep , ama mutlaka vermeye çalışıyorum her bir yoruma cevap, biliyorum çünkü kendim de önemsiyorum cevaplarınızı yaptığım yorumlara .

Ne paylaştığınız (benim için ) çok ta önemli değil , bilhassa farklı fikirler okumayı severim ve önemserim her yazılanı çünkü burada ciddi bir emek var , çünkü yazıyoruz, çünkü okuyoruz , çünkü en kıymetli şeyimizi veriyoruz buraya ; zamanımızı. 
Siz de önemseyin .

VE bırakmayın arkadaşlar , en çok uzun zamandır hiçbir şey yazmamış ama baktığımda yıllarını vermiş bloggerlar için üzülüyorum , sorunlarınız , verdiğiniz uzun aralarınız olabilir yine de bırakmayın , ve arada bir ses verin , verin ki umudumuz sönmesin yazan ve okuyanlara dair.

Çok arkadaş edindim bu alemde , en uzun süreli olanlardan biri deep'tir mesela , bilirsin her zaman yanında , eyvallah :D

Kaybettiklerim de oldu , andıkça ismini bir yanım buruktur mesela Sinem'in....

En azından yaşarken kaybolmayalım , ses olalım , birlik olalım derim ....

Sesinizi duyurmak için ne üzerine yazdığınızı ve blog adresinizi bırakın rica ederim.Yeni bir postla duyurabilirim bu blogları , böyle bir post ister misiniz?


42 yorum:

 1. Takipçi olmadığın bloğu takip etmeme konusuna dibine kadar katılıyorum. "ben geldim sen de bana gel" mantığı ile takip edip sonra da semtine uğramıyorlar. Oysa blog yazarken yorumlar ne kadar önemli...

  YanıtlaSil
 2. Ben hep buralardayım, blogumu ve blog arkadaşlarımı çok seviyorum. Vazgeçmem:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuyan,
   en eski blog arkadaşlarımdan biri gelmiş , hoş gelmiş :) seviyorum sizleri :D

   Sil
 3. Eskiden çok renkliydi buralar.Kimler geldi kimler gitti...
  Sinem deyince içim bir sızlıyor.Son üç senedir ne dostum dediğim insanları bilerek çıkardım hayatımdan onca yıllarımız beraber geçmişti de hiç birinin yokluğu üzmedi beni Sinem'in gidişi kadar halbuki
  yüzyüze bile tanışmsmıştık:(
  Burada tanıştığın insanlar çok farklı oluyor gerçekten,derin,değişik bir arkadaşlık...
  Dediğim gibi blogger da yapılan en son güncelleme mahfetti bloggarı.Okuma listesine kadar değişti herşey.Eski hali iyiydi bee.
  Blogun tadı hakikaten sosyal medyada yok.Bende çok yeri kullandım hep bi ukala dümbelekleri,bir instagram kaldı elimde onda da Keanu resimleri bakıyorum yav anında düşüyo yeni fotolar orayaa:))) bide resimler çok güzel düzenleniyo,bir ara bir cesaret edip onuda silicem de şu yaşadığım memleketten bi çıkayım evime döneyim kardeşlerimle konuşacak bir alan kalmadı elimde çünkü vatsap denilen sapı bile şutladım zira telefondan:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sunun harikalar diyarı,
   evet yüzyüze tanışamamıştık ama yüzyüze geldiğimiz çok insandan samimi olduğunu anlamıştık :(( hey gidi eski günler diyecek zamanlarımız gelmiş :D

   Sil
 4. Evlenince, eş tarafından Fener'li olmuşsun çok hoşuma gitti Eylem'ciğim ne tatlısın sen, eşin kıymetini bilsin valla....(ciddiyim)

  Bloglar evet bir durgunluk ben de epeydir seziyorum ama pek yapacak bir şey yok gibi geliyor bana yani yanlış anlama eylemler filan çok iyi, destekliyorum ama instagram, facebook, twitter blog dünyasına sekte vurdu. Benim rahat 10 arkadaşım facebook'ta hergün paylaşım yapıyorlar halbuki eskiden her gün blogdaydılar ve karşılıklı iletişim halindeydik yani ben onlara giderdim, onlar da bana gelirdi. Üzülüyorum ama yapacak bir şey yok facebook daha cazip gelmiş:(

  Tecrübeyle sabit ki, hiç kimseye güvenemiyorum bugün her yazıma gelenler bir gün gidebilir bunu düşünmek bile üzücü:(((ben de gidebilirim tabii ama en azından bir veda yazısı yazar öyle giderim. En korktuğum ölüp de vedalaşmadan bloğu bırakmak:( kemiklerim ve son sağlık sorunlarımdan ötürü bundan cidden korkuyorum...:( aman neyse kasvetli, iç karartıcı şeylerden konuşmayayım...pardon :(

  Sağlık olsun hadi bakalım eyleminiz hayırlı, uğurlu olsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürükveben,
   teşekkür ederim :) instagram sekte vurdu vurmasına ama herkes te yapay olduğu konusunda aynı fikri paylaşıyor zannederim :) Allah korusun , hep iyi ol hep yaz sen :)

   Sil
 5. Blogları inceleyin severseniz takip edin kısmını çok önemsiyorum. Takibe takip mantığıyla blogları da samimiyetten uzaklaştırmamak lazım sanki...

  Ayrıca blogları canlandırma düşüncesi bile çok güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah ÖZer,
   sizin de bu alanda bir yazı yazmanızı beklerim efem , ne kadar çok ses o kadar çok verim ;)

   Sil
 6. Kofçazlı çok komşum var, aynı il farklı ilçelerdeyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüreğimin iklimi ,
   ciddi misin ? Kimler ki tanırım mutlaka :D hep o farklı ilçelere kaçış bitirdi bizi , en küçük 2. ilçe olmaya sebeptir göç. Sen hangi ilçedesin , gelince görüşelim :)

   Sil
 7. Y a harikasın Eylemtoş :D bende ilgimi çekmediğim blogları takip etmiyorum bir de yorum kısmında da sana katılıyorum :( hemen cevap vermesem de er geç o kişiye cevap veriyorum :D

  YanıtlaSil
 8. Ben çok yeni bir Blogger ım aslında ve deep sayesinde kullanma mantığını keşfettim. Yorumun önemini öğrendim. Mutlaka cevap yazmaya çalışıyorum ben de

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SEvkoz,
   yorumsuz blog , mayonezsiz rus salatasına benziyor :D

   Sil
 9. İlgi alanınıza giriyorsa takip edin kısmı çok doğru, yorumlara cevap verme konusuna da katılıyorum. Sadece ben söyleyecek bir sözüm varsa yorum yazma taraftarıyım yoksa bana yorum bırakanlara mutlaka yorum yazmalıyım diye bir düşünceden çok hoşlanmıyorum. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 10. Birçok güzel noktaya değindiğiniz güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Bu arada sizi tanıdığıma da memnun oldum.
  Bir de blog isminizi bırakın demişsiniz. Bizimkisi bir edebiyat bloğu denebilir. Dayanışma için teşekkürler...
  https://burasihayalkahvesi.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebemkuşağı,
   aslında blogların listesini tutabileceğim bir post yapmayı istiyorum ama bakalım ne zaman :D ben de memnun oldum ki , sevgiler...

   Sil
 11. İlk olarak mimi yaptığın için teşekkür ederimm :)
  Bende hala yeni bir blog sayılırım ve evet bana yorum yapılıyorsa mutluluktan ölüyorum . Ss alıp aileme felan yolluyorum şu kadar kişi tıklamış felan diyorum ve sürekli olarak bunu daha fazla yükseltmeye çalışıyorum .
  Şu takip edenler konusu da benim büyük yaram . Hep içinden diyorum yahu bi yorum atın da bende sizi takip edeyim diye google isimleri yazıp aramaya koyuluyorum artık ne yapayım :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izel tolu,
   ben teşekkür ederim canımcım :D inş düzelir diye umut etsem de düzelmeyecek gibi bir his te yok :D

   Sil
 12. bulgarca nerden çıktı yaaa, balkanlı mıydın sen ki. tamam duyurayım bunu da, bu yazıyı mı duyurayım böyle değil de sen bunu ayrı bir yazı yap işteeeee :) tımıms bakarız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deeptone,
   bulgarca bir ara heves ettiydi eşim ben de ona ayak uydurmak şeysine ;) bak başka bir yazı yazayım hem de tanıtım olsun bloglar için ama acele etme :D

   Sil
 13. En küçük ilçe Afyonkarahisar Kızılören herhalde. Yerelnet'ten baktım Kızılören 2463; Kofçaz ise 2644 nüfuslu imiş 2015 verilerine göre. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Hilmi Tufan ,
   doğrudur , gerçi Kofçaz için diyebilirim ki 2015'ten beri ısrarla nüfusu azalıyor ...

   Sil
 14. Eylem’cim Eline sağlık, cevaplarını keyifle okudum, Sona yazdıkların da “blogger el kitabı” niteliğinde olmuş, sonuna kadar katılıyorum, harikasın, sevgiler:)

  YanıtlaSil
 15. Yazdıklarına yürekten katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 16. "Ne gelirse eyvallah" cevabı beni vurdu, işte bu dedim :) Harika cevaplar..
  Kesinlikle canlansın buralar, yapalım birşeyler.. Renklensin, şenlensin. Direnelim instagrama karşı (orası da güzel ama burası daha güzel )

  Sevgiyle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ezgi,
   teşekkür ederim :) inş , hadi bakalım

   Sil
 17. "En çok ilgimi çeken yorumlarıma verilen cevaplar"
  Şu cevabına çok güldüm, ben de buna çok bakıyorum yorumlarıma cevap veriyor mu yoksa bir teşekkür edip geçiyor mu diye :D Pimpirikli miyiz neyiz :D
  Ben daha Kasım ayında başladığım için (Nisan'da yazdım ilk yazıyı da onu saymıyorum :D) ne kadar hareketliydi buralar bilmiyorum ama o blogger takipleşme sisteminin değiştirilmesi kötü olmuş. Ben en baştan hep aratarak buluyordum, öyle alışmış oldum. Yeni başlayanlar için takipler çok önemli gerçekten o sayı bir bir arttıkça senin de gözün parlıyor.
  Çok iyi yapmışsın bir üst seviyeye taşımakla...
  Çağ hala internet çağı ve uzun bir süre de böyle kalacak. Bloggerların tükeneceğini sanmıyorum ama yalan değil bir durgunluk var, özellikle bahar geldi diye de olabilir. Yaz gelince ne olacak kim bilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Feri PEri,
   keşke daha fazla şeyler yapabilsek :) sevgiyle ...Yok biz de eski bloggerlar yaklaşık 2 yıldır , bahardandır , yazdandır diyoruz ama kışta da pek bir şey değişmedi bu defa

   Sil
 18. Severek takip ettiğim bloglar artık yazmayınca çok üzülüyorum. Bir dostumu kaybetmişim gibi geliyor.Düşüncelerinde sonuna kadar haklısın ama bir şeylerin değişmesi için birkaç kişinin değil çoğunluğun bir şeyler yapması lazım. İnstagram'da, Facebook'ta paylaşım yapmak insanlara daha kolay geliyor. Bloga yazı yazmak ciddi emek istiyor ama blogun verdiği tatmin duygusu hiçbir sosyal medyada yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şule uzundere,
   ben de :) bizimki çıkmadık candan umut kesilmez gibi bir şey işte şuleciğim , yoksa :((

   Sil
 19. senelerce yazıp birden bırakan kısımdayım ..Bir ara okumayı da bırakmıştım ama şimdi geri döndüm ..İnşallah yazmaya da dönebilirim..

  YanıtlaSil
 20. Lüleburgazda oturuyorum ben de bir yıldır.
  Bloglar hakkinda... gercekten bir durgunluk var. Sanirim ayni zamanda baslayan bizler arasinda şevki bur sebeple sönenler çoğaldi yahut kaniksadik bazi şeyleri. Ama yeni gelenler kendi aralarinda bir cevre kuruyorlardir diye tahmin ediyorum:) Bu konuda ben de birkac kez yazmistim. Belki yine yazmali. Sizin dalgalarinizi kacirmisim sanki☹️ Bakayim bir. Blog onemli bir platform. Dedigin gibi emek harcanan ve bu yuzden hem yazana hem okuyana katkisi fazla olan bir yer. Ulkemizin ihtiyaci var bence buna... Gorusuruz canim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. N.Narda,
   ciddi misin , görüşelim :D gerçi ben de 3 yıldır İstanbul'dayım ama geliyorum memlekete ara sıra :D olsun kaçırsan da yakalayacağına inanıyorum :D

   Sil
 21. Genelde kitap yorumlarını okurken bu post farklı olmuş.Senin hakkında bilgilendik.Ben takılmıyorum takip olayına.Gelene de gidene de eyvallah :) Düzenli takip ettiğim kemik bir kitle var benim de.Sen de onlar arasındasın :) Her gün okuyamıyorum artık ama mutlaka bir kaç gün içinde uğruyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha Mutlu Yaşam,
   teşekkür ederim , yoğunuz bu aralar hepimiz :D

   Sil