21 Temmuz 2019 Pazar

SERGÜZEŞT- SAMİ PAŞAZADE SEZAİ /ÇEKİLİŞ SONUCU
Çekilişimizin kazananı Burcu Odacı. Tebrik ediyor, şansı daim olsun diliyorum. Keyifli okumalar olsun. İstek Yayınlarında 1. Basım 2018
112 Sayfa


!!!Türk klasiklerinin ilklerinden biri, İstek Yayınları işbirliği ile içinizden birinin olacak, artık bildiğiniz üzere tek yapmanız gereken yorum bırakmak.

Son Katılım 27.07.2019 Cumartesi 00.00


"Hayatımız son dakikalara, felaketimiz son derecelere yaklaştığı zaman ani bir teselli, ilahi bir yardım, kırık kalplerimizin çoğunun imdadına yetişir."

Sadeleştirmesini Prof. Dr. Mehmet Kanar yapmıştır.

Eser Türk edebiyatında romantizm'den realizme geçiş eseri olarak görülür. O dönemin sorunlarından kölelik ve insanların parayla alınıp satılması konu edilmiştir. Sami Paşazade Sezai'nin hayat hikayesi ile değerlendirildiğinde otobiyografik unsurların olduğu görülür.

 Edebiyat severlerin mutlaka okuması, tarih meraklılarının da kaçırmaması gerekir. Tarih ne alaka demeyin, ülkenin o döneminin bir kesitini, realist bir bakış açısıyla görmeyi sağlar.


Not: Sergüzeşt; Farsça "ser: baş" ve "guzeşt :geçmiş" kelimelerinin birleşiminden oluşup, "macera, serüven" anlamında kullanılmıştır.


15 yorum:

 1. Ben de okumak isterim bu kitabi ve çekilişe katılıyorum. Türk klasiklerine de ilgiyi çekmiş oluyorsunuz bu tarz paylaşımlarla, teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Çok çok ünlü bir roman ama okumadım gençken daha çok nedense hep yabancı edebiyat okurdum. Kötü bir huy biliyorum. :( Çok teşekkürler Eylem'ciğim, katılacaklara bol şanslar diliyorum.:)

  YanıtlaSil
 3. Bende katılmak isterim çekilişinize 😊 özel bir klasik okumak isterim ...

  YanıtlaSil
 4. OO çekiliş hemen katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 5. Bende katıldım gitti:) Bol şanslar herkese ve kendime:)

  YanıtlaSil
 6. Üniversitedeyken ders için okumuştum. Tekrar okumak isterim :-)

  YanıtlaSil
 7. Üniversite sınavına hazırlanırken karşıma çokça çıkan kitap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burcu Odacı,
   çekilişin talihlisi sensin, tebrik ediyor, şansının ömür boyu devamını diliyorum. Adres bilgilerini ulaştırdığın takdirde, en yakın zamanda kitabın gönderimini yapacağım. sevgiyle, kitapla...

   Sil
 8. Katılıyorum, güzel bir kitap seçimi :)

  YanıtlaSil
 9. ben de katılmayı arzu ederim mümkünse...

  YanıtlaSil
 10. Ben de katılayım, Türk klasiklerini okumak istiyordum bu ara.

  YanıtlaSil
 11. Son katılım tarihini kaçırdım. Kazanana şimdiden keyifli okumalar.

  YanıtlaSil