5 Mayıs 2016 Perşembe

43-ÖRÜMCEK AĞINDAKİ KIZ- DAVID LAGERCRANTZMILLENIUM IV-STIEG LARSSON
Çeviri:Ali ARDA
1. Baskı 2015
514 Sayfa


"Çocukluğunda kendine ait dünyalara kaçarmış.Fantezi edebiyatına dalmış, şiir okumuş, sinemalara gitmiş , Sylvia Plath'ı, Borges'i, Talkien'i çok sevmiş.Bilgisayarlar konusunda her şeyi öğrenmiş.Trajik aşklar üzerine yürek parçalayıcı romanlar yazmayı düşlemiş.Dünya yansa umurunda olmayan , yaralarını tutkuyla sarmaya çalışan bir romantikmiş."Milenyum serisinin 4. kitabı .Pek çoğunuzun bildiği üzere seri ; 3 kitap yazılabildi ve Stieg Larson kalp krizi sebebiyle hayata veda etti.

4. kitabın varlığından hep söz edilmişti fakat , 4. kitap olarak yazarın yazdıkları yerine , Lagercrantz'a sıfır bir kitap yazdırılmış.  

David Lagercrantz , her ne kadar kendi yazdığı kitaplarla  çok satanlara girmişse ve bu kitap akıcılık ve macera yönünden tatmin edici olsa da , bir Larsson olmadığı çok belli.

Kısacası benim gözümde Milenyum serisinin 4. kitabı oldukça güzel bir polisiye olmuş fakat Milenyum serisinin devamı olmamış.

Ve fakat Lisbeth'i oldukça fazla özlediğimden ( hikaye de gerçekten anlatım olarak oldukça merak uyandırıcı) 2 günde okuyuverdim.

Lisbeth ve Bloomkvist özlemişseniz kaçırmayın.


28 yorum:

 1. Lisbeth'i çok sevmiştim ama bu kitabı okumayı hiç istemedim. Bir serinin sonuna eklenen bu tip kitaplar bana çok zorlama, ticari geliyor ve olmuyor bir türlü...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül Akça,
   evet ticari yönü yok deseler de inanamıyor insan değil mi :D ve fakat iyi yazılmış bu , tamam bir LArsson değil ama ben kurguyu beğendim açıkçası :D

   Sil
 2. Merhaba;
  Ben de bugün mim de Larson yaşa da ilk kitabı biraz daha Lisbeth üzerine yoğunlaşsa gibi bir şeyler karalamıştım. Yoksa ben de Milenyum serisinin hastasıydım . İkinci kitap için o kadar uzun zaman beklemek beni öldürmüştü.
  Bu kitabı da merak ediyordum ...
  Demek ki hayal kurmadan polisiye bir kitap alacağız ;)
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. didemika bir deli bir dolu,
   aa bakayım hemen:D ya hayal de kurun tabi neticede kahramanlar aynı ve fakat sanki bir şey bilmiyorum ki , anlatamıyorum ama hissediliyor sanki :D

   Sil
 3. aldım da yaza saklıyorum tatilde keyifle okuyacağım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey,
   süper hızlı okunabiliyor , yaz için güzel seçim :D

   Sil
 4. 43 ne ya... cin ali serisine başlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdullah ÖZER,
   serilerin en güzeliydi, cin ali :D 43; öyle bir sayı işte 3 gibi 5 gibi :D

   Sil
 5. Aaaa yazarın öldüğünü hiç bilmiyordum devam kitabını başkasının yazması ilginç. Buarada bloguma gelir misin müsait bir zamanında ? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek Dilek,
   yazar 50 yaşında , asansörü bozuk olduğu için merdivenleri kullanarak iş yerine ulaşmaya çalışırken kalp krizinden ölmüş , o dönemki kız arkadaşının beyanatlarına göre seri 10 kitap olacakmış ve 4. olması gereken bu kitabın yarısına yakını yazıkmış , ne ki ailesi o yarım kitap yerine , başka bir yazarın sıfırdan yazdığı bu kitabı 4. kitap olarak piyasa sürmüş , tabii ben sanal alemin yalancısıyım :D bloguna geldim , yorum yapamadım , açıkçası yorumların açık olsaydı da yapabilir miydim bilmiyorum , o kadar övgüye bünyem müsait değil , ciddi söylüyorum ...Umuyorum her şey beklediğin , istediğin ve bu uğurda çalıştığın ne varsa senin umduğundan daha iyisi olsun, sevgiyle , kitapla kal, hep mutlu , hep umutlu kal .

   Sil
 6. Merhaba, dördüncü kitabı görmekle birlikte alıp almamak konusunda kararsızım. Senin yorumundan yola çıkarak bağımsız bir polisiye niyetine okuyabilirim o zaman :)
  Bir an 10 kitap olsa Lisbeth'in karıştırmadığı ülke-olay kalmazdı diye düşündüm :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. flzpink,
   bence de 10 kitap olsa sonu nasıl olurdu , göz korkutucu :D aslında özlediysen kahramanları , oku derim :D

   Sil
 7. Kitap kendi içinde kesinlikle başarılı ve sürükleyiciydi ama kesinlikle katılıyorum Larsson'un olmadığı hissediliyor hemen hatta ben kitabım ilk 100 sayfasında Lagercrant'ın baskı altında olduğunu hissettim sonra açıldı sahiplendi.Yani tam anlatılamıyor işte ,sadece o his :) Ama Lisbeth'i çok sevdiğimden 5. de okurum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selmin,
   ben de okurum 5.'yi herhalde :D evet kendi başına bile başarılı bir kitap :D sevgiler , müsait olduğun bir zaman görüşelim :D

   Sil
  2. :)) ilk fırsatta öpüyorummm

   Sil
 8. Çok ilginç yazar ölüyor ama seri devam ediyor:) Kitaplar olmasına rağmen ben hala başlayamadım seriye:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Cumhuriyetim,
   hadi ya çok bekletme :D

   Sil
 9. niye acaba 4.kitabı illa ki yazdırmışlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demirkadın demir,
   yani seri çok tutunca , para da lazımdır kesin :D

   Sil
 10. Yanıtlar
  1. Kağıt Salıncak ,
   ivit ki , hemen oku konuşalım :D

   Sil
 11. Ben bu seriyi bilmiyorum. Biraz daha detayli arastirayim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deryanın Sporgünlüğü,
   araştırın tabii :D

   Sil
 12. ayy ilk kitabın filmini izlemiştim kitabı olduğunu bilmeden...filmi iyiyse kitabı nasıldır kim bilir!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap sevinci,
   çok güzel çooook :D

   Sil
 13. ayy yaaa benim de delimde ama biliyon mu okumaya kıyamıyom. lisbeth okuyup da bitmesin diyeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deeptone,
   belki de daha devamını çıkarırlar:D

   Sil